אודות

עוזי פז

בילדותי ”שירת הנודד“ (מאת אהרון אשמן) היה השיר האהוב עלי ביותר:

”…טוֹב לָשׁוּט, תַּרְמִיל עַל שֶׁכֶם
אֵי בְּלִי אָן הַרְחֵק לִנְדֹּד…“,

ובהמשך:

”בֵּין אַיֶּלֶת וּמְטוּלָה,
שָׁם עָיַפְתִּי וָאֵשֵׁב“.

כבר אז רציתי להיות שם. ניסיתי לדמיין כיצד נראה הנוף הזה ש”בֵּין אַיֶּלֶת וּמְטוּלָה“, תחום שלילד תל אביבי בשנות ה- 40, ימי מלחמת העולם השנייה, היה כמעבר להררי חושך. ואולי דווקא בשל כך עורר בי את הסקרנות והתשוקה – להגיע, לראות, לחוש ולהריח, עם תרמיל על הגב…

מאז שאני זוכר את עצמי נמשכתי למראות הנוף – להרים, לוואדיות, לביצות  ולצוקים, אך גם למכלול מרכיביהם: לפרחים, לעצים, לציפורים, לדוחיים בשלוליות החורף, לצבאים בשדות וליעלים בצוקים.

בימי נעוריי הרביתי לטייל באזורי הארץ השונים, אם במסגרת תנועת הנוער (השומר הצעיר) ואם בטיולים שיזמתי עם חבריי. כשהצטרפתי לקיבוץ סאסא, רציתי להיות רועה צאן – להסתובב במרחבי הגליל עם עדר כבשים, אך גם עם משקפת ומגדיר צמחים.

בבגרותי, זכיתי להקים את המדור לשמירה על הטבע במשרד החקלאות. לאחר מכן התמניתי למנהל הראשון של רשות שמורת הטבע. בתוקף תפקידיי אלה הרביתי לסייר ולשוטט בכל רחבי הארץ: לאתר שמורות מיועדות ולתכנן את טיפוחן. כן – גם לקחתי חלק במאבקים רבים, בימים שהמושג ”ירוק“ התייחס רק לפרי לא בשל. עתה הצטרפה גם מצלמה לפק”ל. והרביתי לצלם. אך תוך כדי לחצי העבודה היו אלה לרוב צילומי חטף – Snapshots.

רק בשלב מאוחר יותר, לאחר פרישתי מהרשות, התחלתי להקדיש זמן נטו לצילום. בהדרגה גם שיפרתי את הציוד שברשותי וניסיתי להצטייד באחדים  מהחידושים הטכנולוגיים, שפתחו אופקים  חדשים בפני הצלם. וכך, במשך השנים, הצטבר אצלי אוסף גדול של צילומי נוף, צמחייה ובעלי חיים – הן בשחור לבן והן בשקופיות. אוסף זה גדל במהירות רבה מאד מאז החל העידן הדיגיטלי.

כשהחלה ”אופנת“ המצגות מצאתי בה מסגרת הולמת – לבנות סיפור בו  התמונה והמלל משתלבים יחד ומציגים היבטים מגוונים של נופי הארץ: שמורות טבע אחדות, את התמורות בעונות השנה, את מופעי הפריחה – מהפרחים השכיחים והנפוצים ועד לנדירים ביותר, את נדידת הציפורים וקינונן, את היעלים ב”הרים הגבוהים“ ואת הצבי ”הקל ברגליו“.

התחלתי להכין מצגות בסוף 2003 ומאז הפקתי כ-100.

במשך השנים שחלפו נשאלתי פעמים רבות, על ידי ”מנויי“ הרבים – האם יש לי אתר והאם חשבתי על אתר. עתה סוף סוף אוכל לענות בחיוב…

עיקרו של האתר הן המצגות. הן מוצגות בארבעה פרקים:

  1. עונות השנה
  2. נופים ושמורות
  3. פרחים וצמחים
  4. ציפורים ועוד חיות

באתר כלולה גם רשימות הפרסומים שלי ולארבעה מהם link לאינטרנט. וכן רשימת ספריי.

מצורפות גם ההרצאות מצולמות על אחדים מהנושאים בהם עסקתי במהלך השנים ואשר נתנו במסגרות שונות.

מקווה שתפיקו תועלת מהאתר ושתיהנו!

תודה לכל בני משפחתי על עזרתם הרבה בשלבים השונים של הכנת המצגות,

תודה גדולה לאילן הראל אשר על המוסיקה

ותודה רבה ליפעת נרינסקי שבנתה את האתר.

עוזי פז  (2020)