אודות

עוזי פז

בילדותי ”שירת הנודד“ (מאת אהרון אשמן) היה השיר האהוב עלי ביותר:

”…טוֹב לָשׁוּט, תַּרְמִיל עַל שֶׁכֶם
אֵי בְּלִי אָן הַרְחֵק לִנְדֹּד…“,

ובהמשך:

”בֵּין אַיֶּלֶת וּמְטוּלָה,
שָׁם עָיַפְתִּי וָאֵשֵׁב“.

כבר אז רציתי להיות שם. בגליל. ניסיתי לדמיין כיצד נראה הנוף הזה ש”בֵּין אַיֶּלֶת וּמְטוּלָה“, תחום שלילד תל אביבי בשנות ה- 40, ימי מלחמת העולם השנייה, היה כמעבר להררי חושך. ואולי דווקא בשל כך הוא עורר בי את הסקרנות והתשוקה – להגיע, לראות, לחוש ולהריח, עם תרמיל על הגב…

מאז שאני זוכר את עצמי נמשכתי למראות הנוף – להרים, לוואדיות, לביצות  ולצוקים, אך לא רק לקווי מתארם, אלא גם למכלול מרכיביהם: לפרחים, לעצים, לציפורים, לדוחיים בשלוליות החורף, לצבאים בשדות, ליעלים בצוקים ולנשרים הדואים בשמים.

בימי נעוריי הרביתי לטייל באזורי הארץ השונים, אם במסגרת תנועת הנוער (השומר הצעיר) ואם בטיולים שיזמתי עם חבריי. כשהצטרפתי לקיבוץ סאסא, רציתי להיות רועה צאן – להסתובב במרחבי הגליל עם עדר כבשים, אך לא עם חליל אלא עם משקפת ומגדיר צמחים.

בבגרותי זכיתי להקים את המדור לשמירה על הטבע במשרד החקלאות. לאחר מכן התמניתי למנהל הראשון של רשות שמורת הטבע. בתוקף תפקידיי אלה הרביתי לסייר ולשוטט בכל רחבי הארץ: לאתר שמורות מיועדות ולתכנן את טיפוחן. כן – גם לקחתי חלק במאבקים רבים. זה היה בימים שהמושג ”ירוק“ התייחס רק לפרי לא בשל… מצלמה הייתה חלק מהפק”ל. והרביתי לצלם. אך תוך כדי לחצי העבודה היו אלה לרוב צילומי חטף  .Snapshot .

לאחר פרישתי מהרשות, התחלתי להקדיש זמן נטו לצילום. בהדרגה גם השתפר ציוד הצילום שברשותי. ניסיתי להצטייד באחדים  מהחידושים הטכנולוגיים, שפתחו אופקים  חדשים בפני הצלם. וכך, במשך השנים, הצטבר אצלי אוסף גדול של צילומי נוף, צמחייה ובעלי חיים – הן בשחור לבן והן בשקופיות. אוסף זה גדל במהירות רבה מאד מאז החל העידן הדיגיטלי. בחלקן הקן השתמשתי ברשימות ומאמרים שונים. אולם משהחלה ”אופנת“ המצגות ברשת מצאתי בה מסגרת הולמת לי – לבנות סיפור בו  התמונה והמלל משתלבים יחד ומציגים היבטים מגוונים של נופי הארץ: שמורות טבע אחדות, תמורות בעונות השנה, מופעי הפריחה – מהפרחים השכיחים והנפוצים ועד לנדירים ביותר, נדידת הציפורים וקינונן, את היעלים ב”הרים הגבוהים“ ואת הצבי ”הקל ברגליו“.

התחלתי להכין מצגות בסוף 2003 ומאז הפקתי כ-100 המקובצות באתר זה והן מוצגות בארבעה פרקים כמפורט בדף הבית.

באתר כלולה גם רשימות הפרסומים שלי ולאחדים מהם יש קישור לאינטרנט. וכן רשימת ספריי.

מצורפות גם ההרצאות מצולמות על אחדים מהנושאים בהם עסקתי במהלך השנים ואשר ניתנו במסגרות שונות.

מקווה שתפיקו תועלת מהאתר ושתיהנו!

תודה לכל בני משפחתי על עזרתם הרבה בשלבים השונים של הכנת המצגות,

תודה גדולה לאילן הראל אשר על המוסיקה

ותודה רבה ליפעת נרינסקי שבנתה את האתר.

עוזי פז  (2020)